Åbylunds yoga
Yoga/träning/hälsa
Yoga och träning på Åbylunds gård
I ett renoverat hönshus, där både höns, hästar och får huserat genom tiderna finns nu en yoga- och träningstudio! Yoga och träning är nu en del av gården verksamhet, där naturen och hälsan går hand i hand. Jennifers ambition är att erbjuda en plats för människor att njuta av yoga och träning i en naturnära och lugn miljö, Stanna gärna kvar efter yogan, ta en kopp te och en paus från vardagen.
Välkommen!
Schema vårterminen 2025 - start v. 2
Onsdagar kl. 17.45 - 18.45 - Funktionell träning
Söndagar kl. 17.00 - 18.15 - Yoga flow
Lokalen är öppen minst 45 min. innan klassen startar om du önskar få en lugn stund innan yogan/träningen.
Med reservation för att schemaändringar kan förekomma i undantagsfall.
Priser:
200:-/tillfälle.
Betalning sker via Swish på plats.
Klippkort 180:-/tillfälle. 10-klipp eller fler. Faktureras.
Kvitto ges vid önskemål för nyttjande av friskvårdsbidrag.
Bokning:
Instagram:
www.instagram.com/abylundsyogaochhalsa/
Facebook:
www.facebook.com/jennifer.wiktander
Mail: jenniferwiktander@icloud.com
Mobil: 0730-694193
Åbylunds yoga erbjuder yoga och träning för både dig som är erfaren och för dig som är oerfaren. Varje klass anpassas för att du ska få en positiv upplevelse.
Gruppträning:
Yoga flow - Yoga flow är baserad på Hatha yoga som anses vara grunden till all fysisk yoga som många andra yogaformer har sitt ursprung ifrån. Ordet hatha består av två motsatser där "Ha" står för det intensiva, utåtagerande och kraftfulla, medan "Tha" står för det stillsamma, inåtvända och mjuka.
I yoga flow blandas fysiskt mer utmanande rörelser med mer vilsamma positioner för återhämtning.ett dynamisk flöde med fokus på andning, balans, rörlighet och styrka. Genom att sammanfoga medveten andning med rörelser främjas du din närvaro, fokus och cirkulation. Även du som är oerfaren kan delta på yoga flow eftersom alternativ ges.
Funktionell träning - I den här träningen främjar du förutom styrka också din rörlighet, balans och koordination och aktiverar många olika muskler samtidigt. Vi använder kroppen och ibland gummiband, vikter och yogablock som redskap. Du behöver inte erfarenhet av den här typen av träning då övningarna anpassas efter dina förutsättningar.